LED OSVĚTLENÍ AUTOMOBILŮ, DOMÁCNOSTÍ A DALŠÍ ELEKTRONIKA

Montáž LED denního svícení na Škodu Felicii

Protože ne každý si chce kupovat drahá S6 LED světla (která by na nějaká auta vůbec nepasovala), rozhodl jsem se zprovoznit s řídící jednotkou LED jiná LED světla. Chtěl jsem vybrat taková světla, která by hodně svítila a byla dobře vidět. Tuto podmínku dle mne nesplňuje většina prodávaných obdélníkových LED světel, které jdou vidět až hodně zblízka. Výběr padl na kulatá LED světla DL-X90 (ke koupi například zde). Poté, co světla přišla, stačilo doladit PWM na LED řídící jednotce (aby fungovalo zeslabování) a pustit se do instalace na ukázkové auto. Po ruce byla Škoda Felicia.
Mechanická práce
Z počátku se zdálo, že to nebude težké, ale ... Záslepka mlhových světel na Felicii je umístěna tak, že pokud by se do nich jen vyvrtala kulatá díra a umístily DRL, míříly by směrem od auta a dolů, takže by se hodně snížila viditelnost.
Nezbylo nic jiného, než si udělat vlastní záslepku, která by se vlezla do díry mlhovek tak, aby LED míříly přímo před auto. K tomu jsem využil kus plastu, který se musel vhodně ořezat, aby přesně padl do díry.
Díru na světla jsem vyřezal kulatou pilkou na vrtačku. Nejbližší průměr byl 7cm, takže do 9cm jsem musel dobrousit pomocí brusného kotouče nasazeného na vrtačce.
Uchycení do nárazníku jsem vyřešil ohnutím kousku plechu, jeden konec je připevněn k plastové záslepce a druhý konec k nárazníku. Již při vyřezávání plastu jsem s tím počítal a udělal jsem v něm po bocích 3 výřezy, aby mohl být ohnutý plech skryt "uvnitř".
Posledním krokem přípravy záslepek bylo nastříkání černou barvou.
Elektro práce
LED světla DL-X90 mají vodič pro přípojení světel a umí se tedy při zapnutí světel vypnout. Já jsem chtěl od LED světel více, a proto jsem je připojil k mé řídící jednotce LED. Tím jsem získal možnost zeslabování LED světel, zeslabování LED světla při odbočování, corner light (přisvícení při odbočování v noci) a různé módy blikání (pokud by měla Felicie i centrál, nebyla by problém funkce coming home).

Signál od blinkrů (pro funkci zeslabení/corner light) jsem natáhl přímo od předních blinkrů
Vodiče s informací o zapnutém klíčku a světlech jsou dostupné v pojistkové skříni.
Nakonec stačilo připojit LED světla.
A nezapomnět na pojistku ...
Mechanická a elektro práce 2
Již nyní by plně fungovalo automatické zapínání při zapnutí klíčku, zeslabení při zapnutí světel a zeslabování při blinkrech. Ale ŘJ umí i pozdrav a různé blikací módy, takže bylo třeba připojit ještě 2 tlačítka a pro informaci o aktuálním stavu LED připojit 2 kontrolní LED (pro každé LED světlo zvlášť).
Tlačítka nebudou využívána příliš často, jejich umístění bylo nejjednodušší na pravou stranu plastu nad pedály.
LED jsem umístil do volné záslepky vedle vypínače světel. Jedná se o 3mm modré LED, s odporem 10kΩ (vyšší hodnota aby modré LED zbytečně neoslňovaly).
VIDEO
Video - DRL Škoda Felicia
A ještě pár obrázků