LED OSVĚTLENÍ AUTOMOBILŮ, DOMÁCNOSTÍ A DALŠÍ ELEKTRONIKA

LED osvětlení schodiště

 
Už jste někdy šli v noci ze schodů a nesli něco v obou rukách? Museli jste věci položit, najít vypínač a věci znovu zvednout? Nebo jste šli v šeru po schodech a nepoznali poslední schod? Tyto "komplikace" jsem se rozhodl vyřešit LED osvětlením schodiště s automatických rozsvícením LED při zjištění pohybu.

Nabízíme jednotku, která umí všechny v článku zmiňované funkce - PLCU1
[od 04/2011 v prodeji]
základní cena: 1500,- Kč
Instalační manuál PLCU1 ke stažení zde (update 15.1.2013)

PODPOROVANÉ FUNKCE
- ovládání až 16 ruzných sekcí (jednotlivých LED, LED pásků apod ... - odběr jednotlivých sekcí max 1.9A)
- ovládání až 8 relé (= 8 sekcí kdy je potřeba spínat zátěž s větším odběrem)
- dle přání nastavím rychlost rozsvěcování a dobu svitu
- postupné rozsvěcování jednotlivých sekcí od jednoho konce schodiště k druhému (dle prvního detekovaného pohybu)
- připojení dvou PIR (aby byly pokryty oba konce schodiště)
- připojení PC po RS232 pro nastavení doby svitu a rychlosti rozsvícení (příplatek 150,- Kč)

Níže následuje popis osvětlení schodiště s použitím obyčejných LED

Řešení bylo zvoleno s ohledem na nemožnost tahat kolem schodů kabely, případně vrtat do schodů. Pokud by s osvětlením bylo počítáno od začátku, bylo by možné udělat osvětlení mnohem "efektivnější" - LED by byly namontovány přímo ve schodech a daly by se postupně rozsvěcovat jednotlivé schody. LED jsou řízeny procesorem a je tedy možné jejich chování jednoduše upravit. Díky tomu, že LED není příliš mnoho, je svit "decentní" a v noci nijak neoslňuje.
Mechanická práce
LED mají výhodu v tom, že jsou malé a tudíž je možné je umístit na místa, kde by obyčejné žárovky být nemohly. Aby se nemuselo kolem schodiště nic složitě vrtat, případně dělat zásahy do schodů nebo obložení, využil jsem hnědých lišt, které jsem přišrouboval pod horní okraj obložení schodů. Jejich barva byla téměř stejná jako barva obložení a proto takové umístění nevypadá nijak rušivě.
Do lišt potom stačilo zhruba po 1m zespodu vyvrtat 5mm dírky na LED. Taková vzdálenost bez problému stačí na osvětlení schodiště, díky tomu, že LED nejsou umístěny přimo nad schody, ale až výše na obložení. Celkem jsem vyvrtal 10 dír a ještě navíc 2 pro vyvedení kabelů k čidlům pohybu.
Elektro práce
Když už má být LED osvětlení užitečné, musí se automaticky rozsvěcovat a zhasínat. K detekci pohybu jsem použil 2 miniaturní PIR moduly (dva protože chci detekovat, ze kterého směru člověk přichází). Na modulky stačí přivédst 12V napájení a při detekci pohybu dá čidlo na svém výstupu 0.5 sec impulz. Výstupy z obou čidel jsem připojil na vstup procesoru (32-bit CPU Freescale).
Někomu by možná stačilo připojit jen 1 čidlo na časový spínač, který LED sepne na určitou dobu, ale já chtěl mít každý impulz a jednotlivé LED pod kontrolou, a tak vše řídí procesor. Od každé bílé LED jsem přivedl káblík k výstupu procesoru. Procesor řídí LED pomocí PWM (napětí nejde do LED stále, ale v pulzech), proto jsem použil odpor 120Ω, což znamená, že při 12V jde do LED proud asi 73mA (dle datasheetu LED při PWM zvládne proud až 100mA, takže by stačil i odpor kolem 90Ω). Výhodou řízení pomocí PWM jsou jednak menší tepelné ztráty, ale i možnost řídít programově jas LED diod. Problémy s počítáním odporů by odpadly při použití LED pásků (ty jsem zde ale použít nemohl) - jsou přímo stavěné na provozní napětí 12V.
Když jsem měl čidla i LED připojeny, stačilo naprogramovat procesor. Aby rozsvícení a zhasnutí LED vypadlo efektivně, funguje program tak, že podle toho, které čidlo člověka zachytí (příchod z přízemí / z patra), začnou se LED postupně ve 150ms intervalu rozsvěcovat z daného směru. 10 sekund po poslední detekci člověka kterýmkoliv čidlem se začnou LED postupně zhasínat.


Video - rozsvěcování a zhasínání LED osvětlení schodiště