LED OSVĚTLENÍ AUTOMOBILŮ, DOMÁCNOSTÍ A DALŠÍ ELEKTRONIKA

Podsvícení klik


Postup instalace modrého podsvícení klik v Passatu B5
Mechanické práce
1. Demontáž vnitřního obložení dveří. Začínal jsem se zadními dveřmi. Nejprve je nutné rozdělat kryt madla, pod kterým jsou ukryty 2 šrouby (křížový) držící obložení na dveřích (neplatí pro dveře u řidiče, tam je nutné vylupnout ovládácí panel s tlačítky, pod kterým jsou ukryty 3 šrouby).
Zde je nutno postupovat opatrně abyste si moc neponičili plast na madle. Mě se osvědčil malý placatý šroubovák, přitom jednu jeho stranu, kterou se opíral o madlo, jsem podložil hadříkem.
Dále se odšroubuje 1 (zadní) nebo 2 (přední dveře) šrouby na spodu dveří (Torx). Nyní stačí strkat prsty mezi obložení a dveře a postupně obložení odlupnout na několika místech po okraji.


Poté stačí obložení posunout nahoru a vyháknout z okenního rámu, jak je vidět lanko od kliky, stačí za něj trochu zatáhnout směrem k zadu dveří a vyháknout z kliky, odpojit konektor z tlačítka ovládání oken a odpojit konektor ze světla na spodku dveří (já jsem menším zatlačením vytlačil světlo dolů ze dveří a potom ho protáhl dírkou zpět na konektoru, protože samotný konektor jde ze světýlka docela špatně sundat). Na dveřích u řidiče se navíc odpojí ovládací panel, konektor z ovládání zrcátek a konektor červené indikační LED.

2. demontáž panelu s klikou a tlačítkem ovládání oken - panel drží 1 šroubek a 4 pacičky, mezi které se musí strčit např. šroubovák a vyhnout je směrem ven od panelu. Poté staší panel lehce potlačit (u výškového repro) směrem ven z dveří a vytáhnout ho.

3. umístění LED - nějakou dobu mi trvalo, než jsem se rozhodl kam LED umístit. Nakonec jsem se rozhodl pro spodní část kliky tak, aby LED svítíla na táhlo kliky a světlo se od ní odráželo do vnitřní části kliky. V normálním stavu tak LED přímo nejde vidět a jde vidět jen odražené světlo a i když se na kliku někdo podívá tak z dálky nevidí 1 svítící bod, ale rozptýlené světlo.
Protože jsem hodlal použít objímku na 5mm LED, potřeboval jsem 6mm dírku. Nejříve jsem 4mm vrtákem vyvrtal menší dírku a potom 6mm vrtákem zvětšil. Aby objímka prošla i s pacičkami a šla do ní LED zacvaknout, ještě jsem musel malým pilníkem z kulaté dírky udělat oválnou.
Elektro práce
Led jsem měl nějaké obyčejné z domácích zásob, ale můžete použít třeba tuto (tu jsem použil na osvětlení zrcátek, je na proud až 100mA/3.5V, proto jí stačí menší odpor, ale spíše bych doporučil větší odpor, aby to zbytečně moc nežralo, navíc tato LED je na osvětlení klik zbytečně drahá a tak výkonné LED je lepší budit pomocí PWM) nebo tuto (ta je na 30mA/3.3V, takže odpor minimálně 300Ω, já použil 560Ω, pokud chcete aby to svítílo víc, použijte menší (třeba 470Ω). Pouzdro na LED je zde.4. než jsem zacvakl LED do objímky, přiletoval jsem si na ni dvojlinku a zaizoloval smršťovací bužírkou. Nožičky od LED jsem udělal co nejkratší aby se případně při ohýbání drátu nožičky neukroutily. Poté již jen stačilo strčit objímku do vyvrtané dírky a zavaknout do ní LED.

5. protože napájení jsem chtěl brát z konektoru osvětlení tlačítka (ovládací tlačítko jsem rozdělávat nechtěl) ovládání dveří a tento konektor se od dveří odpojuje, musel jsem udělat také kabel s možností odpojení. Rozhodl jsem se použít konektor CINCH (na straně LED samec, na straně konektoru ve dveřích samice). Aby LED neshořela, rozcvakl jsem 1 žílu kabelu (nechtěl jsem přidělávat odpor přímo na LED kvůli možnému ulomení), přiletoval odpor 560Ω a zaizoloval. Druhý konec kabelu jsem přiletoval do CINCH konektoru (samce).

6. chvíli trvalo, než jsem přišel na to, na kterých kontaktech konektoru od tlačítka ovládání oken vzít napájení. Konektor šel mírně rozdělat (otevřít), a tak jsem mohl 1 konec další dvojlinky naletovat přímo do konektoru (+ je oranžový kabel, - šedý) . Na druhý konec jsem naletoval CINCH konektor (samici).
Ve dveřích řidiče mi trvalo delší dobu, než jsem přišel na správné kontakty na konektoru ovládání zrcátek (+ je šedý, - je hnědý), protože napětí je tam jen za podmínky, že je zapojen i hlavní panel s ovládáním oken a zamykání. Když není zapojen, žádné napětí závislé na zapnutí světel na konektoru ovládání zrcátek nenaměříte. A já měřil bez toho panelu :) Navíc konektor na ovládání zrcátek už nelze tak lehce rozdělat, tak jem to udělal "prasácky" a letovačkou roztavil izolaci na kablíku vedoucím ke konektoru a svůj kablík s CINCH konektorem přiletoval přímo na dráty (spojky na dráty nepoužívám, podle mne je jistější přiletovaný drát).
Napájení ve dveřích u řidiče

7. Spojil jsem CINCH konektory, zapl světla a otestoval, zda LED v klice svítí.

8. Stačílo vrátit zpět panel s klikou a tlačítkem do obložení dveří a namontovat zpět obložení.

9. dodělat ještě další troje dveře :)