LED OSVĚTLENÍ AUTOMOBILŮ, DOMÁCNOSTÍ A DALŠÍ ELEKTRONIKA

Osvětlení zrcátek


Postup k instalaci modrého podsvícení zrcátek Passata B5

Mechanické práce
1. Nejdříve bylo potřeba vytáhnout sklíčka ze zrcátek.
Tento krok je nutné provádět opatrně, abyste při tom nepraskli sklíčka v zrcátkách. Sklo je nalepené na plastu, který je pomocí 4 držáků zacvaklý na kruhu, se kterým otáčí serva v zrcátku. Nejlépe to šlo udělat tak, že se šroubovák opatrně strčil za horní část skla a sklo se odtlačilo směrem ven.
Po vyloupnutí skla se ještě odpojí od drátků pro vyhřívání zrcátek.

2. Instalace LED diod
Rozhodl jsem se přidělat modré LED přímo na vnitřní stranu skla, protože je vhodným přilepením mohu natočit na téměř každou stranu, což by na krytu zrcátka nemuselo být nejjednodušší.
Vzal jsem tedy 2 LED (pro pravé) a 3 LED (pro levé zrcátko) a naletoval na ně drátky, spoje na nožickách k LED jsou hráněny proti skratu smršťovací bužírkou.
Poté jsem LED přilepil na vytipovaná místa pomocí tavící pistole.


3. Po zaschnutí lepidla jsem drátky spojil na 1 straně "čokoládky" (aby se sklíčko dalo ze zrcátka kdykoliv později odpojit)

4. Kvůli natažení napájecího kabelu bylo třeba rozdělat obložení dveří
Tento krok je popsán v "instalaci podsvícení klik"
Navíc se oddělá díl, ve kterém je urkyt výškový reproduktor, za nímž je šroub držící zrcátko na dveřích.

5. Protože kabel do zráctka vede kloubem a další by tam nešel jednoduše prostčit, muselo se rozdělat celé zrcátko
Nejdříve jsem povolil a oddělal spodní kryt.
Ke sdělání horního krytu si můžete trochu pomoci zatáhnutím pružinky v zadní části zrcátka směrem dopředu. I tak je někdy potřeba se nebát a zatáhnout za kryt větší silou.
Nyní se musí zrcátko odmontovat ze dvěří (drží ho 1 šroub uvnitř auta).
Poté oddělit spodní část boční krytky a horní část boční krytky.
Teď už je vidět kudy vede kabel od vyhřívání zrcátek a můžeme natáhnout vlastní kabel.6. Než jsem zrcátko složil zpět, olepil jsem si okraje horního krytu malířskou páskou a vnitřek zrcátka + spodní plastový pásek nastříkal chromovou barvou ve spreji, aby se světlo z LED více odráželo.

7. po zaschnutí barvy je možné zrcátko složit

8. zapojit drát v zrcátku do druhé strany "čokoládky" a zacvaknout zpět sklíčko (zatím není potřeba úplně napevno, kdyby byl nějaký problém)

Elektro práce
9. Napájení: Protože jsem chtěl, aby se osvětlení zapnulo zároveň se zapnutím světel, připojil jsem kabel vedoucí k LED v zrcátkách na paralelně s kabelem vedoucím k "podsvícení klik".
Pozor! protože obyčejné LED jsou dělány většinou na 3V/25mA a v autě je 12V, musí se s LED do série zapojit odpor, aby se zmenšil proud protékající LEDkami.
Já použil LED z GM a odpor 470Ω (samozřejmě můžete použít i levnější LED na menší proud, já měl v zásobě kvůli jiným experimentům zrovna ty). U LED je sice uvedeno, že snesou až 100mA, takže jsem mohl použít menší odpor, ale nechtěl jsem, aby mi jen zrcátka (celkem 5 LED) brala 500mA a oslňovala řidiče za mnou. Navíc se při 100mA už LED začínají zahřívat.
Pokud chcete, aby tyto LED svítíly maximálně, doporučil bych spíše u takto výkonných LED než menší odpor udělat řízení LED pomocí PWM (na což jsou již potřeba další součástky), ale to je podle mne do zrcátek zbytečné.
Je mnoho způsobů, jak zapojit na 1 zdroj napájení více LED, pro inspiraci se můžete podívat sem (já použil ten poslední - 1 odpor, více LED paralelně, byl nejjednodušší, akorát jsem na každou LED nepočítal proud 100mA, ale asi 7mA [ano, opravdu svítí i při takovém proudu]).
Pro případ, že by bylo potřeba osvětlení vypnout (STK?), dal jsem si na vodič ještě vypinač a nechal jej pod ovládáním oken/zamykání (což není problém vycvaknout a pak vypnout vypinačem osvětlení zrcátek).