LED OSVĚTLENÍ AUTOMOBILŮ, DOMÁCNOSTÍ A DALŠÍ ELEKTRONIKA

Osvětlení SPZ bílými LED


Se zrušením zámku jsem zároveň přemýšlel o novém osvětlení SPZ, jelikož originální osvětlení už by se zpět namontovat nedalo. A tak jsem naše další využití pro mnou oblíbené LED :)
Mechanická práce
Protože jsem na LED osvětlení myslel hned od začátku, mohl jsem dopředu karosáři nakreslit, jak bych si představoval rozmístění LED a on mi v nově zavařeném kufru nachystal dírky na LED a také uvnitř kufru díry aspoň takové, aby se do nich vlezl prst a mohl jsem zevniťř do objímky zastrčit LED.


Když už bylo auto doma, vzal jsem objímky na LED, nezapojené LED a šel pilníkem ladit velikost dírek (objímky mají něco přes 6mm a se zacvaklou LED zabírají ještě o něco více).


To bylo z mechanikých prací prozatím vše.
Elektro práce
Na stole jsem si na všech 8 bílých LED napájel dostatečně dlouhé káblíky s odpory 390Ω. Odpory jsem neletoval přímo na LED, ale až kousek dále, abych měl od LED co nejkratší nožičky a kabel šel jednoduše ohnout hned za LED.


Poté jsem se přesunul k autu, nastrkal objímky s LED do nachystaných dírek a kabely od LED svedl do jednoho místa a pospojoval v "čokoládkách" tak, aby mi z toho všeho nakonec šly jen 2 dráty (+,-).
Nyní by stačilo LED připojit na kabel vedoucí k žárovkám původního osvětlení. Já ale zase využil výstupní jednotky a připojil LED na ni. Po CANu příjímá informace o tom, zda jsou zapnuta světla a pokud ano, automaticky zapne i osvětlení SPZ. Navíc pokud auto zamknu, nebo odemknu, rožne se automaticky osvětlení SPZ na 10 sekund.


Mechanická práce 2
Nelíbílo se mi, jak LED odsvětlují vrchní okraj držáku SPZ a jak kvůli němu SPZ zbytečně trčí "ven" z kufru a rozhodl se držák odmontovat. Poté jsem vzal vrtačku, 6mm vrták a vyvrtal do SPZ 2 díry tak, aby šly šroubky přimontovat do původních dír, ve kterých byl přimontován držák SPZ.
Díry vycházely blbě, zrovna do písmenek, proto jsem musel jeden šroub nastříkat bílou barvou a druhý černou, aby nebyly na první pohled na SPZ vidět.


Další problém bylo zakřivení kufru a možné vibrace SPZ. Nalepil jsem proto zespodu SPZ u dírek kusy gumy. Menší kousky jsem dal ještě doprostřed, aby se uprostřed SPZ trochu "vydula" a její kraje potom více přiléhaly ke kufru.
Na to, co je možné s osvětlením LED provádět, pokud ho kontrolujete procesorem se můžete podívat na videu S6 led řídící jednotky S6LCU4 (čas od 01:03).